Bugün - 28 Ekim 2020 Çarşamba
Zonguldak 25°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

UĞUR MUMCU ANILDI

Demokrasi Platformu tarafından Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini anmak amacı ile Zonguldak Madenci anıtından başlayarak Valilik Binası önüne yürüyüş düzenledi.

Gündem Haberi - 24 Ocak 2020 Cuma - 20:05
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Demokrasi Platformu tarafından Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini anmak amacı ile Zonguldak Madenci anıtından başlayarak Valilik Binası önüne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından anma töreni gerçekleştirilip basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen törene CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Baro Başkanı Özer Eroğlu, ADD Başkanı Nazan Papila, CHP Kadın Kolları Başkanı Merve Kır da katıldı.

Demokrasi Platformu sözcüsü Erdoğan Kaymakçı düzenlenen basın açıklamasında demokrasi şehitlerini anarak;

 “Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesi her devirde ve hemen her coğrafyada sancılı olmuş, zaman zaman çok ciddi bedellerin ödenmesine yol açmıştır.

Aydınlıktan korkan, bilgiden ve gerçeklerden kaçınan, varlık nedenlerini karanlık hesaplar üzerine kuranlar, baskı ve zulüm üzerine kurdukları dünyalarında karşılarına her çıkanı yok etme politikası uygulamışlardır. Sabahattin Ali’den Abdi İpekçi’ye, Uğur Mumcu’dan Hrant Dink’e kadar uzanan yurtsever aydın kıyımı da on yıllardır ülkemizde sürdürüle gelen bu yok etme politikasının sonucudur.

Silah değişse de, tetiği çeken parmak değişse de, bizler biliyoruz ki bu kıyımın sahibi tektir. İdeolojik yönsemelerden (eğilimlerden), gündelik sığ politikalardan başımızı kaldırıp, “faili meçhul” kavramına, bilinçle ve dirençle karşı koyduğumuzda gerçek katilin emperyalizm ve onun işbirlikçileri olduğunu göreceğiz. Bu cinayetlere “kurşun nereden gelirse gelsin” diyemezsek, terörün her türlüsüne karşı direnemezsek, yalnızca aydın olmanın değil, insan olmanın da gereğini yerine getiremeyiz.

Adalet ve demokrasi, ancak zulme, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, haksızlığa kararlılıkla ve dirençle karşı çıktığımızda bir anlam taşımaktadır. Değerli dostlar, Hepimizin de bildiği gibi, Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin ödünsüz savunucusu Uğur Mumcu, kitlelere mal olmuş bir gazeteci ve yazardı.

Ona göre çağımızın en büyük suçu, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı çıkmayarak susmaktı. Uğur Mumcu bu suçu işlemediği için öldürüldü. Ölümü ülkeyi ayağa kaldırdı. Çünkü öldürülen ülkenin, halkın ta kendisiydi. Uğur Mumcu ile birlikte öldürülen geniş halk kesimlerinin düşüncesi, özlemleri ve umutlarıydı.

Uğur Mumcu cinayeti, aradan 27 yıl geçmesine rağmen hâlâ aydınlatılamamıştır. Uğur Mumcu’yu ve terör sonucu yaşamını yitiren aydınlarımızı andığımız “Adalet ve Demokrasi Haftası”nda yine bir aradayız. Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Abdi İpekçi’nin öldürüldüğü 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Adalet ve Demokrasi Haftası”nın bu yılki konusu “Uğur Mumcu Ölümsüzdür” olarak belirlenmiştir.

27 yıldır olduğu gibi bugün de tam bağımsızlık bilinciyle gerici, baskıcı ve sömürücü güce karşı koyacağımızı, faili meçhul cinayetler, yolsuzluklar ve haksızlıklar karşısında suskun kalmayacağımızı dile getireceğiz, adalet ve demokrasinin tam anlamıyla yerleştiği bir toplum isteğimizi yineleyeceğiz ve terörsüz, savaşsız bir dünya özlemimizi vurgulayacağız. Bizler bugün katliamların gerçek sahiplerini ortaya çıkarmak, aydınlarımıza sıkılan kurşunların hesabını sormak ve demokrasimizin üzerindeki bu ayıbı kaldırmak için aynı kararlılıkla yine buradayız.

Laik, demokratik, çağdaş bir ülke için canlarını feda eden Uğur Mumcu’dan Muammer Aksoy’a, Hrant Dink’ten Metin Göktepe’ye, Musa Anter’den Gaffar Okkan’a, Abdi İpekçi’den Necip Hablemitoğlu’na, Muammer Aksoy’dan Bahriye Üçok’a, Turan Dursun’dan Çetin Emeç’e, Musa Anter’den Metin Göktepe’ye kadar işlenen tüm cinayetlerin yalnızca tetikçilerinin değil, bu cinayetlerin emrini veren perde arkasındaki karanlık güçlerin de ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizin sonuna kadar peşinde olacağız.

Gerçek demokrasi ancak insanların güven içinde yaşayabilecekleri ve düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri bir iklimde yeşerir. Bu ülkenin en has evlatları bir bir kırılırken, caniler değil, cinayetlerin hesabını soranlar zindanlara atılırken, ülkemiz dinci gericiliğin pençesinde her geçen gün biraz daha karanlığa sürüklenirken, demokrasiden söz etmek olsa olsa komedidir.

Petrol ve enerji havzasını ele geçirmek uğruna bölgemizi kan gölüne çeviren gözü dönmüş emperyalist güçlerin karşısında dün olduğu gibi bugün de, yarın da yine dimdik duracağız. Yitirdiğimiz demokrasi şehitlerinin kanlarını yerde bırakmayacağız, bu cinayetleri faili meçhul diye unutturmayacağız.

Yalnızca tetikçilerin değil, perde gerisinden bu cinayetlerin emrini veren gerçek katiller yargı karşısına geçinceye kadar her fırsatta, her ortamda bunun hesabını soracağız. Tam 27 yıl önce alçakça katledilen Uğur Mumcu bir yazısında şöyle demişti: “İsterler ki susalım; isterler ki yazdıklarımızın hiçbiri, hele bu dönemde yazılmasın.

Bunun içindir ki, bizleri susturmak için türlü yollara başvururlar. Bizleri susturmak için başvurdukları ve ellerine yüzlerine bulaştırdıkları sinsi girişimleri ile ilgili ipuçları ellerimizdedir! Bunu da bilir, bunların açığa çıkmaması için köşelerinde kıvranıp dururlar.

Evet, yazacağız, susmayacağız. Bütün yolsuzlukları, kaçakçılıkları, pislikleri, cinayetleri tek tek sergileyeceğiz.” Bizler de susmayacağız. Düşünceleri için bedel ödeyen tüm aydınlarımıza namus borcumuzdur bu. Onlar için susmayacağız, bu ülkenin aydınlık yarınları için susmayacağız. Onlar bu ülkenin aydınlık geleceği için, demokrasi için, özgürlük için konuştular. Yoksulluk, açlık bitsin diye konuştular. İşkence, zulüm, baskılar son bulsun diye konuştular. Ortaçağ kalıntısı dinsel gericilik bizleri boğmasın diye konuştular. Her karışı kanla alınmış vatan toprağı ihale kılıflarıyla sermayeye peşkeş çekilmesin diye konuştular.

Doğal kaynaklarımız, yeraltı-yerüstü madenlerimiz emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine peşkeş çekilmesin diye konuştular. Bunun bedeli bazen kurşun oldu, bazen bomba oldu. 27 yıldır her 24 Ocak’ta bir araya gelen bizler aynı bedeli ödemek için yine buradayız. Dün olduğu gibi bugün de buradayız, yarın da burada olacağız.

Yaşadığımız sürece demokrasiyi, insan haklarını, barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve bir arada yaşamayı savunmaya devam edeceğiz. Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 27.Yıl dönümünde demokrasi şehitlerimizi saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz”dedi.

 
Anahtar Kelimeler:Demokrasi, Platformu, tarafından, Uğur, Mumcu, demokrasi, şehitlerini, anmak, am,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 338
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
ZONGULDAK'TA TÜM PROGRAMLAR İPTAL
ÇUFALI'DAN ALAN'A ZİYARET
CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ... ARTIK SORUNSUZ UÇACAĞIZ..

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ... ARTIK SORUNSUZ UÇACAĞIZ..
GÜNLÜK EVLERE BASKIN
CHP KULİSLER HAREKETLENDİ.. YAŞAR BALCI ADAY MI OLUYOR ?
BELEDİYE'DE KAR MESAİSİ
TEŞEKKÜR
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

MASKECİ MUSTAFA....
Ve Çağlayan THE END…
DÜN ÖYLE, BUGÜN BÖYLE
KONUŞSANA MUSTAFA... DİLİNİ Mİ YUTTUN..
ŞEHİTLERİMİZE AĞLIYORUZ
ZONGULDAK'TA TÜM PROGRAMLAR İPTAL
ÇUFALI'DAN ALAN'A ZİYARET
MUKADDER YALÇIN “TABANIN SESİYİM“
MERVE KIR DUYURDU...
CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ... ARTIK SORUNSUZ UÇACAĞIZ..
Yazarlar
Yıldırım YILMAZ
ACI SON.. MUSTAFA THE END..
Ak Parti Merkez İlçe Başkanlığı’nda a...
Derya AKBIYIK
MADENCİLERİMİZ...
Zonguldak madencileri. Dün madenciler gü...
Meryem Aybike
O benim de Enver Abimdi!
Türk Basın Tarihinin önemli ve değerli s...
Fatih Karakaya
13 yaşında intihar da eder, hırsız da olur!
Fransa'da toplumsal sorunlar inanılmaz boyutlara u...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel108 Kişi (% 81 )
  İdare Eder16 Kişi (% 12 )
  Biraz Kötü8 Kişi (% 6 )

Toplam 132 Kişi

Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
19°°C - 25°°C
Cumartesi
19°°C - 24°°C
Pazar
17°°C - 23°°C
Pazartesi
19°°C - 26°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0306:2912:5216:2019:0520:26

18 Eylül 2020 Cuma
Röportajlar
MASKECİ MUSTAFA....
Ak Parti’nin bağış parasını kendi hesabına geçiren ve bu bağışa sahte makbuz kesen ve yakın zamanda görevden alınması beklenen Merkez İl&ccedi...
»
»
Tarihte Bugün
1938 - Ankara Radyosu Yayına başladı
Kim Kimdir
Günün Sözü
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."
()
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
İstanbul Başakşehi211173040
Hatayspor110003
Antalyaspor110003
Kayserispor110003
Göztepe110003
Galatasaray110003
BB Erzurumspor110003
Fenerbahçe110003
Alanyaspor110003
Fatih Karagümrük110003
Beşiktaş110003
Başakşehir FK100100
MKE Ankaragücü100100
Kasımpaşa100100
Konyaspor000000
Gençlerbirliği100100
Gaziantep FK100100
Çaykur Rizespor100100
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(11 Online) 0,17ms